Dlaczego warto wybrać płot drewniany?
Jakie drewno tworzy styl skandynawski?
Jak składać zamówienie na schody Śląsk?
Schody jesionowe Śląsk, to gwarancja trwałości.
Schody Wrocław to estetyczne rozwiązanie dla domu
Dlaczego warto zdecydować się na schody drewniane?
Dlaczego warto wybrać płot drewniany?
Płoty drewniane, jeszcze kilkanaście lat temu, otaczały bardzo wiele posesji. Obecnie ponownie się do nich powraca, a także odnawia te nieco zaniedbane. Jest to poniekąd związane z dbałością o środowisko naturalne i chęcią wykorzystania naturalnych materiałów. Drugim z powodów jest fakt, że płot drewniany prezentuje się pięknie i naturalnie. Jest też relatywnie szybki do postawienia. Właściwa dbałość o drewno zagwarantuje też, że ogrodzenie będzie trwałe i solidne. Takie ogrodzenia wpisują się też dobrze w modny skandynawski styl.
Pierwszym, o czym należy zdecydować przy drewnianym płocie, jest oczywiście gatunek drewna. Warto poszukać równowagi pomiędzy kosztem, a trwałością. Najtańsze bowiem gatunki będą jednocześnie najmniej trwałe, z kolei bardziej egzotyczne będą generowały wysokie koszty materiału. Do najbardziej popularnych należą sosna, dąb, modrzew i cedr. Płot z drewna sosnowego będzie jednym ze stosunkowo tanich. Droższy, ale i bardziej odporny na warunki atmosferyczne będzie płot dębowy i modrzewiowy. Z kolei cedr jest bogaty w naturalne olejki odstraszające szkodniki. Można też sięgnąć po teak lub inne egzotyczne drewno.
Kolejną decyzją będzie wybór projektu odpowiadającego naszym oczekiwaniom. Najprostsze będą klasyczne sztachety drewniane ustawione pionowo. Nie oznacza to jednak, że na tym koniec możliwości. Dostępne są konstrukcje z ozdobnymi kratownicami, a także nowoczesne warianty z deskami ustawionymi poziomo. Każdy producent płotów drewnianych ma w ofercie od kilku do kilkudziesięciu wzorów. Można je też dodatkowo zmodyfikować pod swoje potrzeby.
Decydując się na samodzielne budowanie płotu, trzeba mieć świadomość, że drewno nie będzie zabezpieczone w takim stopniu, w jakim zrobi to fachowiec. Z kolei producent płotów drewnianych najczęściej oferuje profesjonalną impregnację ciśnieniową. Dobrze zabezpiecza ona przed grzybem i szkodnikami. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na płoty sztachetowe drewniane czy płoty lamelowe, należy zadbać o aspekt odpowiedniej impregnacji.
Nawet najlepiej przygotowane drewno trzeba będzie pomalować za kilka lat ponownie. Niekorzystne warunki atmosferyczne powodują uszkodzenia farby lub drewnochronów. Jednak regularna konserwacja i reagowanie o czasie zapewni, że płot drewniany będzie służył przez wiele długich lat.
Klasyczne płoty sztachetowe drewniane, to nie wszystko, co można wykonać z drewna w tym zakresie. Większe i mniejsze płotki ogrodowe drewniane mogą wydzielać poszczególne obszary ogrodu. Z kolei pergole pomogą podtrzymać rośliny pnące, a jednocześnie zdobić otoczenie. Możliwości wykorzystania drewna w ogrodzie są bardzo szerokie.
płoty drewnianepłot drewnianyskandynawski stylpłot z drewnasztachety drewnianeproducent płotów drewnianychpłoty sztachetowe drewnianepłoty lamelowepłotki ogrodowe drewniane